• Zpět do blogu

  zapnuto 7. 24

  Rozhodli jsme se postupně představit, co vše je možné od nás čekat a s námi zažít.

  Na poprvé nám dovolte představit lymfatický systém a jeho masáže.
  Většina lidí si myslí, že tento druh masáží patří pouze do kosmetické oblasti a mají vliv pouze na stav celulitidy. Význam je ovšem mnohem větší.

  Typickým příznakem toho, že lymfatický systém nefunguje, jak by měl, jsou například otoky nohou i jiných částí těla, chronická únava a bolesti hlavy. Někdy také vyšší sklon k infekčním chorobám horních cest dýchacích (anginy, chřipky, různé záněty). Masáž, odborně drenáž, je může v řadě případů odstranit či zmírnit.
  Zmíněný systém tvoří důmyslnou síť cév, podobnou tomu krevnímu. Odvádí z tkání odpadní produkty metabolismu, vodu, ionty a bílkoviny, ale také cizorodé látky a choroboplodné zárodky.
  Jeho součástí jsou lymfatické uzliny, ve kterých se soustřeďuje větší množství lymfocytů a makrofágů, tedy bílých krvinek. Ty likvidují potenciálně škodlivé buňky a látky. Vyčištěnou tekutinu vracejí zpátky do krve. Systém je důležitou součástí naší imunity. Jde o jakousi čističku odpadních vod nebo spíš tekutin v tkáních.
  Stimulace pro lenochy
  Lymfa, čirá tekutina, necirkuluje v těle díky srdci. Její plynulý tok zajišťuje tlak svalů, tedy fakt, že se hýbeme. Lidé, kteří pohyb zanedbávají, nebo mají sedavé zaměstnání, mohou mít s její cirkulací problémy. Dále pak ženy trpící PMS. Pokud lymfa, tedy míza, správně neproudí, má větší sklon stagnovat. Systém se zanáší a nefunguje tak efektivně, jak by měl.
  Proto by i zcela zdraví lidé měli absolvovat jednou až dvakrát do roka lymfatickou masáž, která je sama o sobě velmi příjemný a uvolňující zážitek. Povzbudí činnost zmíněného systému, odplaví odpadní látky, případně zmírní otoky. Působí i proti únavě, posiluje imunitu a zlepšuje pružnost pokožky a redukuje celulitidu.“
  Proti sloní ruce
  Má rovněž zdravotní význam. Třeba u nádoru prsu odstraňují lékaři spolu s karcinomem i lymfatické uzliny v podpaží. Nádorové buňky se v nich často zachytí a šíří dál do těla. Jenže bez uzlin lymfa hůře proudí.
  Ženám snáz otéká paže a jsou náchylnější k jejímu infikování, vzniku růže nebo k vytvoření tzv. sloní ruky, tedy k chronickému otoku, a dalším nežádoucím změnám v postižené končetině. Pravidelné lymfatické masáže pro ně mají veliký význam. Zlepšují stav paže a mírní riziko uvedených komplikací.
  Kdy má největší smysl
  Drenáž zmenšuje otoky i u chronické žilní nedostatečnosti, která je příčinou křečových žil, podobně jako otoky vyvolané úrazy. Má smysl rovněž pro diabetiky a pacienty s migrénami, při akné, celulitidě, osteoporóze, roztroušené skleróze, po mozkových mrtvicích, operacích kloubů a tak dál,“ dodává.
  U těchto potíží nestačí jedna masáž, bývá nutná jejich série - dvakrát týdně po dobu pěti a více týdnů. U každé ze zdravotních potíží je to trochu jiné. Když se je povede zmírnit, obvykle stačí chodit v delším intervalu na udržovací zákrok.
  Málo známé riziko
  Masér musí nejprve uvolnit jednotlivé uzliny, aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala. Dále rozmasírovat zatuhlá místa ručně. Stejně tak musí uvolnit uzliny v jednotlivých lymfatických centrech (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí...). To v kosmetických salónech často nedělají. Masáž je prováděna tlakem ovlivňujícím vrstvu mezi kůží a svalem. Je velmi příjemná a klientka ji většinou prožije v polospánku. Měla by trvat minimálně hodinu. Pokud jde o zranění, může probíhat i celou dobu na jedné končetině, jako například výron v kotníku, „koňar“, oteklé koleno.
  Cviky, dech i punčochy
  Užitečné je, když pacient zvládne břišní dýchání: při nádechu zvedá pouze břicho, nikoli hrudník. Naučit se ho může od lymfologů, fyzioterapeutů stejně jako instruktorů jógy a čchi kungu. Pomáhá rovněž stoupání na špičky a pohupování z pat na špičky. Stejně jako chůze a cvičení na nestabilních plošinách (aktivují důležité svaly) nebo nášlapných ježcích (stimulují reflexní body). Cvičení na balančních plochách i čchi kung vás rádi naučíme. Vedle dýchání mají na správné proudění mízy vliv i pitný režim a držení těla, ale na tom lzetaké pracovat na hodinách sm systému, podle Mudr. Smíška... s námi ... :)

 

Proměňte váš Facebooku profil na webovou stránku a to hned.

Zkuste nyní 14 dní ZDARMA

Kreditní karta není potřeba, odhlaste se kdykoliv. pagevamp.com