Holky, ruku na srdce! Také si zvednete prsa, když si stoupnete na váhu, abyste byly lehčí?

14.12.2020

#lzi #falesnaosobnipresvedceni #lzemesamisobe #jenjedendorticek #neprimamrealitu #cvicenineniprome #nebudusepotit #nebudupocitatkalorie #tloustnuzevduchu #proczrovnaja #jazatonemuzu Poznáváte se? 

Přišla obézní žena ve věku 45 let. Ve tváři měla naštvané vrásky. Celkově působila kysele a také tomu tak bylo. Posadila se a začala mi líčit, jaká je to nespravedlnost. Tloustne, jen se na jídlo podívá, jí tak zdravě a pořád nic, na nic nemá čas, nechce si zapisovat do kalorických tabulek, proč by to měla jako vlastně dělat? Já za to nemůžu, já to nechci, nebudu, nesnáším, nemám ráda, když se zpotím. Samé ne, ne, ne. Ptám se, jestli si mě zaplatila, aby mi přišla dokázat, že nic nemá smysl. A proč o tom potřebuje přesvědčit mě, když už je skálopevně přesvědčená ona. Pokud si je tedy tak jistá, může rovnou zaplatit a rovnou jít. Když je tak vytížená, že na sebe nemá čas, určitě za čas navíc bude ráda. Otevřela ústa do široka a zůstala bez dechu.

Ač byla velmi aktivní v péči o rodinu, ve svém osobním životě sama k sobě se chovala naprosto reaktivně. Dotáhla to při své výšce 170 cm na 85 kg.

Co si vybrat, rodina nebo já?

Když se konečně vzpamatovala, už mnohem mírněji, začala popisovat, jak těžké je být mámou dvou dětí z nichž jedno je v pubertě a druhé v ní bude co nevidět. Škola, přijímačky na gympl, kroužky, manželova firma, ve které mu pomáhá, domácnost a tak dál a tak dál. Byla zničená. Nic o sobě, vše o potřebách ostatních. Jen sem tam naprosto výjimečně sklenka vína nebo dvě, ale jen občas něco malého sladkého, ale po tom až do rána nic. V kabelce i v autě čokoláda pro případ ztroskotání. Špatně spala, přestala se dívat do zrcadla a když si stoupla na váhu, nadzvedla si prsa, aby byla lehčí.

Dokonale popsala, jaká je její cesta tloustnutí. O cestě k hubnutí věděla, ale nechtěla o ní slyšet, nevěřila na ni (protože byla přesvědčená, že přece celou dobu po ní kráčí) a cestu trvale udržitelné váhy vůbec nechápala.

Pokusily jsme se je tedy definovat. Máme totiž mnohem víc životních mezistupňů než tři výše pospané. Teprve jejich kombinace vede ke štíhlosti. Jen vynechat sladké stačí, pokud jste velmi aktivní a váha půjde sama dolů. Jíst zdravě je dobré, ale když budete jíst zároveň málo, vaše váha se také nehne. Pokud budete hodně hladovět a hodně makat v posilovně, také nemusíte zhubnout. Každý z nás je nějaká originální kombinace. Člověk, který denně jezdí na kole do práce 15 km si večer dá pivko a hermelín se 60 % tuku a spálí vše. Ne, není to nespravedlivé. Dokázal rozpohybovat svůj metabolizmus činností, kterou miluje, a tak to pro něj bylo snadnější než pro někoho, kdo pohyb vyloženě nesnáší.

"Taky to nesnáším!" Přiznala se. Nenávidím pot a ty koláče sledovanosti v podpaždí. Zkusila jsem si najmout trenéra, ale ten mě pořád honil a já to nechtěla, také chtěl abych přidala bílkoviny a pila kvůli tomu protein. Tak jsem toho nechala. Ten mě tak štval! Přiznala se. Nesnáším buzeraci.

"A kolik byste si přála zhubnout?" Zeptala jsem se.

"10 Kg!" Vydechla jedním slovem. Chtěla bych vážit 75 kg, to jsem se cítila nejlépe.

Když člověk přijde jednou týdně, byť s trenérem do posilovny a celou hodinu s ním prokecá a vzájemně si ukazují otky, mají obrovské pauzy a o výkonu na o stranách se nedá hovořit, k ničemu to není. Když ale tam budeš ale 3x týdně a dáš si pozor na jídlo, začnou se dít zázraky. 

Jak se potkat se svou vysněnou váhou

Ty tam už totiž nosíš svou vysněnou váhu, jen k ní ještě 10 kg baťoh sádla. Ta osoba, která má 75 kg tam ale je. Jen ještě není vidět. Jediný způsob, jak se s ní můžeš potkat je tam. V té posilovně, na kruháči, na skupinových hodinách kick boxu. Tam je to místo, kde jdeš vstříc sám/a sobě až se jednoho dne potkáš a obejmeš se. Oba/ě budete vážit 75 kg, budete na sebe pyšní a pokud máte rozum, už se nikdy nevrátíte na cestu tloustnutí, protože ta by vás rozdělila. Budete hledat, jak se váha udržuje, třeba tím, že v posilce už nemusíte být 3x týdně, ale jen jednou a jinak třeba něco klidnějšího, třeba jóga, čchi kung, turistika. A ve dny, kdy jste aktivní, si opravdu můžete dát co chcete. Stále jste rozumní, ale ne striktní v jídle, je v tom klid, protože přece máte pohyb. Našli jste si i nové přátele a život je veselejší.

Ke své ideální formě se musíte prokousat, ne prohladovět a propotit, ne prolenošit.

To učíme v našich kurzech Psychoterapeutické podpory při hubnutí a klasických Kurzech hubnutí podle Kalorických tabulek. Společně Definujeme, kolik přesně stupňů aktivity ke štíhlosti vám chybí a co je váš pozitivně nabytý pohyb a odpovíme si na otázky, proč se tak rádi podvádíte a co s tím. Nyní individuální i skupinové on-line kurzy hubnutí v Zemědarech. 

Více o individuálních online kurzech hubnutí zde.

Více o skupinových online kurzech hubnuti zde.